27.8 C
Скопје

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Носителот на листата „Ни лево ни десно. Правец Нови“ Стеван Катиќ ја прогласи победата на оваа листа. Тој рече дека овој резултат е очекуван и дека тоа се проекциите на демократите.

– Резултатот е поголем кога ќе видите против што се боревме, од центрите на моќ, организираните групи и сите тие валкани кампањи – рече Катиќ.

Тој посочи дека Херцег Нови му зададе последен удар на диктаторскиот режим.

Лидерот на Десницата на Црна Гора, Марко Милашиќ, по изборите во Херцег Нови, рече дека ДПС во Херцег Нови освои 19,1 процент, односно шест места, коалицијата „Ни лево ни десно – правец Нови“ 37,8 проценти или 10 места, За иднината на Херцег Нови и Бока 19,81 – 7 мандати, Вистинска Црна Гора 5,1 процент или 1 и 2 мандати, Новска листа 7 мандати и УРА 8,13 проценти или два мандати.

– Ние сме убедливо најсилната листа и можам да прогласам победа на партиите на власт во пропорција од 80 наспроти 20 проценти, за разлика од моето претходно обраќање – рече Тамара Вујовиќ.

„Историската победа значи дека ДПС ќе има една четвртина, а владејачките партии три четвртини од гласовите и дека ДПС ќе биде на историскиот минимум, барем кога станува збор за Херцег Нови“, истакна Вујовиќ.

Сегашната владејачка коалиција ја сочинуваат Демократите, ДФ, Новска листа и СНП. Претседател на општината е Стеван Катиќ, додека со Собранието раководи Никола Самарџиќ, и двајцата членови на Демократите.

Од Општинската изборна комисија соопштија дека во текот на денот на изборите не биле забележани никакви неправилности што би можеле да влијаат на регуларноста на изборите.

Право на глас на изборите во Херцег Нови имаа 25.590 гласачи. Изборната листа „Новска листа – Нашиот град, нашиот брод“ беше прва на гласачкото ливче, на второто место беше коалицијата „Европски тим за Херцег Нови“, а на трето место беше „Вистинскиот Нови, слободата е во наши раце“. Коалицијата „За иднината на Херцег Нови и Бока“ беше на четвртото место, „Стеван Катиќ – Ни лево ни десно. Правец Нови“ на петто место, а коалицијата „ Д-р Дритан Абазовиќ – црно-бело – може бокешки “на шестото место. Новиот локален парламент ќе има 35 советници.

Поврзани вести

Што содржи македонскиот предлог до Софија?

Курц: Северна Македонија сработи одлично на патот на евроинтеграциите

Слободен печат

Европската унија со економски санкции против Белорусија

Слободен печат

Вулин: Да им се забрани влез во Србија на оние кои гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница

Катерина Стевовска

Главен научник на СЗО: Разочарува резултатот на вакцината „КјурВак“

Слободен печат

ВИДЕО | Вознемирувачка ситуација: Мечка влегла во град во Јапонија, четири лица се повредени

Слободен печат

Остави Коментар