9.2 C
Скопје

Цел арсенал оружје е пронајден во куќа во Глинске Пољане

Полицијата пронашла арсенал нелегално воено оружје, муниција и експлозив во куќата во Глинске Пољане, по пријава од една жена која го пронашла оружјето по земјотресот во куќата на починатиот член на семејството, пренесуваат хрватските медиуми.

Во соопштението се наведува дека се пронајдени воен автоматски митралез, рачен ракетен фрлач, т.н. гранати- зољи, мини за осветлување тромбони, минофрлачки мини, 7,2 килограми воен експлозив ТНТ, 17 ловни касети, 90 парчиња муниција од пиштол и 477 парчиња муниција за пушка.

Од полицијата наведуваат дека станува збор за оружје чија фотографија изминатите денови се појави на социјалната мрежа Твитер, со коментар „Поздрав од зоља од Мајске Пољане Зошто некој го има ова дома во 2021“.

Инспекторите  утврдиле дека не станува збор за Мајске Полјане, туку за локацијата и оружјето од доброволно предавање на оружјето во Глинске Пољане.

Прочитајте и...  Италија во шок по загинувањето на девојчето од „ТикТок“ предизвикот, отвори истрага

Дополнително, во соопштението се вели дека за откривањето на оружјето биле ангажирани 30 полицајци.

Поврзани вести

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Слободен печат

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Муцунски: Ме загрижува тоа што со Бугарија се разговара само за идентитетски прашања

Слободен печат

Околу 500 вработени на Ербас се ставени во карантин во Хамбург

Слободен печат

„Коронавирусот денеска го посети и нашиот дом“: Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар