ЧЕТВРТ ДЕН ШТРАЈК: Парализиран сообраќајот во Париз, Макрон се состанува со министрите - Слободен печат

ЧЕТВРТ ДЕН ШТРАЈК: Парализиран сообраќајот во Париз, Макрон се состанува со министрите

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе се сретне со министрите кои работат на реформата на пензискиот систем, што предизвика штрајк во целата земја и блокираше клучни транспортни услуги.

Сообраќајот во Париз е сè уште парализиран, при што само два воза возат без возач во метрото. Железничката мрежа „SNCF“ соопшти дека денес работи секој шести брз воз.

Штрајкот, кој започна на 5 ноември околу реформата на пензискиот систем, потсетува на штрајкот од 1995 година кога, по три недели масовни протести, владата мораше да ја промени својата социјална политика.

Премиерот Едуар Филип рече дека Владата нема да се откаже од најавените реформи.

– Ако не спроведеме далекусежни, сериозни и прогресивни реформи денес, тогаш утре ќе бидат многу побрутални“, рече Филип.

Прочитајте и...  Судење за „Ласкарци": Возачот не зборел на мобилен, нешто друго му го одвлекло вниманието

Францускиот премиер треба да ги објави сите детали за реформата, што вклучува спојување на сите постојни пензиски шеми во една.

Синдикатите велат дека предлогот на Макрон за единствен пензиски систем ќе принуди милиони луѓе во приватниот и јавниот сектор да работат дури и откако ќе наполнат 62 години, што сега е валидна старосна граница.

Лидерот на синдикатот „CGT“, Филип Мартинез, рече дека штрајкот ќе продолжи се додека владата не го повлече планот.

Три најголеми синдикати на железничките работници најавија дека штрајкот ќе се засили утре.

Синдикатите најавија нов бран масовни демонстрации во вторник, 10 декември, а сообраќајните проблеми се очекува да продолжат.

Покрај работниците, на штрајкот им се придружуваат „жолтите елеци“ кои вчера повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови низ целата земја.

Прочитајте и...  Двајца пилоти загинаа при пад на воен авион во Алжир

На 5 декември најмалку 800.000 луѓе излегоа на улиците на француските градови, најголемата синдикална демонстрација во изминатите 10 години, објави „Франс Прес“.

Туристите во Париз се разочарани што славниот музеј Лувр е делумно затворен за посетители поради штрајкот, како и изложбата на слики од сликарот Ел Греко.

Париската опера и неколку театри откажаа неколку претстави и претстави во последните неколку дена, а слична ситуација се очекува во наредните денови.

Прочитај повеќе

Брод со над 400 мигранти доби дозвола да се закотви во Италија

Слободен печат

Владата го прифати барањето за итна изградба на поликлиника во Општина Бутел

Слободен печат

Отстранет камп во Париз, евакуирани над 1.400 мигранти и бегалци

Слободен Печат

Нова власт- нови кандидати за амбасадори?!

Слободен печат

Жбогар: Се надеваме дека Законот за ЈО ќе биде донесен пред Собранието да се распушти

Слободен Печат

Марковиќ го повика српскиот поглаварот на СПЦ во Црна гора на дијалог

Слободен Печат

Остави Коментар

four × 4 =

Прочитај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степени регистриран во Грција

Слободен печат

Македонското и грчкото малцинство во Албанија бара од Рама да објасни зошто не се донесени подзаконските акти за малцинствата

Слободен Печат

Град Скопје финансиски поддржа 237 проекти од областа на културата

Слободен печат

Жителите на Вухан од зградите ја пејат химната (ВИДЕО)

Слободен Печат

Мадуро ја нуди венецуелската нафтена индустрија на руска државна компанија

Слободен Печат

Дескоска: Се воведува јасна дисциплинска постапка за одговорност на јавните обвинители

Слободен печат