18 C
Скопје

Болниците преполни, паѓа здравствениот систем – Франција третпат под целосна блокада

 Франција влезе во својата трета целосна блокада од почетокот на пандемијата поради зголемениот број на новозаразени со коронавирусот, јави Би-Би-Си.

Сите училишта и продавници кои не се неопходни ќе бидат затворени четири недели, а полицискиот час ќе важи од 19:00 до 06:00 часот секој ден.

Бројот на сериозно болни пациенти во одделите за интензивна нега во петокот се зголеми за 145, што е најголем скок во претходните пет месеци.

Францускиот претседател Емануел Макрон вети повеќе болнички кревети за пациентите.

Најголемата борба во Франција е во одделенијата за интензивна нега, каде што се лекуваат околу 5.000 пациенти.

Иако рестриктивните мерки стапија на сила вчера, од вторник на граѓаните ќе им треба потврда доколку планираат да патуваат на повеќе од 10 километри од нивниот дом.

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Остави Коментар