Аналитичар на „Економист“: Колинда Грабар-Китаровиќ му ја „наполни“ главата на Макрон за БиХ

Политичкиот аналитичар на британски „Економист“, Тим Џуда, вели дека не би бил изненаден дека изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека Босна и Херцеговина е како „темпирана бомба“ дошла од хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, пренесе „Б92“.

Џуда во изјава за загрепската Н1 телевизија изјави дека многу поголем проблем се терористите кои се враќаат во Франција, каде се случуваа терористички напади во изминатите неколку години.

– Не би бил изненаден ако овие изјави дошле од претседателката на Хрватска, поради тоа што таа зборуваше вакви работи и претходно, но се прашувам дали претседателот Макрон поминал премногу време со хрватската претседателка. Овие забелешки се необјасниви бидејќи се едноставно погрешни – изјави тој.

Според неговите зборови, Макрон би бил потполно во право доколку изјавил дека Босна е проблем поради тоа што е дисфункционална држава и затоа мора да се направи повеќе за да се претвори во функционална.

Прочитајте и...  Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

– Но, зборувајќи за џихадистите кои се враќаат во Босна, што не е ништо поголем проблем за БиХ отколку за некоја друга европска држава, ја прави оваа работа многу необична – рече Џуда.

Џуда додаде, дека Макрон рекол оти тоа е проблем повеќе во Европската Унија која мора да спроведе одредени реформи за повеќе да биде политички проект отколку едноставно да служи само како пазар.

– Тој вели дека ЕУ е дисфункционална со 28, односно 27 држави, но дека ќе биде уште подисфункционална доколку има 32 држави – заклучува Џуда.

Прочитај повеќе

Преку девет банки ќе се издава домашната платежна картичка, за неа не се аплицира

Слободен печат

Протестите во САД стануваат се побројни, се уриваат статуи на расистички политичари и генерали

Слободен печат

Сончево време, попладне изолирана појава на дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат