АМЕРИКАНСКИ ПРОФЕСОР ПРЕДУПРЕДУВА: Може да дојде до Трета светска војна, но не од Блискиот исток!

Американски професор во своја анализа за односите помеѓу Русија и САД, рече дека ако навистина дојде до Трета светска војна,таа нема да избие на Блискиот исток.

Според него, тој настан би можел да започне од Украина. Како што вели тој за американските медиуми, од почетокот на украинската криза во 2014 година почнала ерата на новата Ладна војна – замрзнат конфликт кој значитечно се разликува од „старата“ Ладна војна меѓу СССР и САД.

– Постои опасност од вооружен судир. Тој би можел  да се случи во Европа, а не на Блискиот исток. И тоа не се однесува на загриженоста на САД дека Русија може да земе дел од  територијата на Естонија -, изјави професорот Легволд.

Прочитајте и...  Резултатите покажуваат дека во Косово нема случај на заразени од коронавирус

Легволд смета дека ако дојде до ескалација, тоа ќе биде на границите на Украине, или ќе се случи нова криза, на пример во Белорусија, или во некој друг регион меѓу НАТО и Русија.

Прочитај повеќе

СЗО: Светот треба да се подготви за пандемија на коронавирусот

Слободен печат

Мета: Поднесов пријави против членови на „структурирана ќелија и опасна банда“

МИА Агенција

Харви Вајнстин прогласен за виновен за силување и сексуално вознемирување

МИА Агенција

Напад на талибанците во Авганистан, најмалку шест загинати

МИА Агенција

Здравствените власти во Хрватска тестираат шест примероци за коронавирус

МИА Агенција

Во воздушен напад врз пункт за набљудување во Идлиб загинаа 13 турски војници

МИА Агенција

Остави Коментар

5 × три =

Прочитај повеќе

Глобалното ширење на коронавирусот ги стресе светските пазари на капитал

МИА Агенција

Европа трепери од коронавирусот во Италија, Македонија ги засилува граничните контроли

Слободен печат

Грчката авиокомпанија „Ејџиан Ерлајнс” ќе продолжи со редовни летови и кон Италија

Слободен печат

Анадолија: Најмалку 100 транспортни воени авиони на Хафтар му испорачаа речиси 6.200 тони оружје

МИА Агенција

Бектеши: Стратегијата за енергетика до 2040 година целосно ќе го модернизира и трансфомира енергетскиот сектор

МИА Агенција

Земјотрес од 4,5 степени ја погоди јужна Италија

МИА Агенција