Алиу: Во време на технолошката војна неопходно е да се зајакне сајбер безбедноста

Фото: Министерство за информатичко општество и администрациј

Зајакнувањето на сајбер безбедноста, особено во овој период, кога технолошката војна станува се пософистицирана и „по строга”, секој ден се претвора во предизвик, кој секогаш бара внимание, посветеност и соработка, порача министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу при учеството на семинарот „Сајбер дипломатија“ во Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ С. Маршал“ во Гармиш – Партенкирхен, Германија.

На семинарот се дискутира за сајбер безбедноста во светот и најновите предизвици во оваа област, а Алиу, како што информира денеска Министерството за информатичко опшетество и администрација, се осврна на мерките што треба да се превземат за безбедно сајбер опкружување.

Алиу укажа дека безбедната сајбер средина не функционира без соработка и сродни механизми.

-Предизвиците во областа на сајбер безбедноста се „неочекувани”, нападите можат да бидат внатрешни или надворешни и не прават разлика помеѓу многу големи или мали земји. Сите сме во иста позиција. Затоа, само преку соработка, сериозни инвестиции и со градење стратешки план со конкретни мерки, вклучувајќи и буџет посветен на напредни технологии и човечки ресурси за развој на овој сектор, можеме да одговориме на предизвиците во иднина, рече Алиу.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот