Алек Болдвин се огласи за првпат по трагедијата: Срцето ми е скршено

Алек Болдвин / фото: ЕПА

Американскиот актер Алек Болдвин се огласи на социјалните мрежи за првпат по трагичниот инцидент на снимањето на филм во државата Њу Мексико, кога тој случајно ја застрела и ја уби директорката на фотографија Халина Хачинс и го рани режисерот на филмот, Џоел Соуза.

„Нема зборови кои ќе го опишат мојот шок и тага поради сето она што ѝ се случи на Халина и трагичната несреќа која доведе до губење на нејзиниот живот. Халина Хачинс – мајка, жена и многу почитувана колешка. Соработувам со полицијата во истрагата како би се октирло како се случи оваа несреќа“, пишува 63-годишниот актер.

„Во контакт сум со нејзиниот сопруг и му понудив поддршка нему и на семејството. Срцето ми е скршено и страда поради нејзиниот сопруг, синот и сите оние кои ја сакаа и ја познаваа Халина“, напиша Болдвин.

Истражителите соопштија дека несреќниот инцидент се случил за време на снимање на сцена која вклучувала користење на реквизит на огнено оружје, кога Болдвин стрелал од пиштол, а се истражува какви куршуми биле користени.

Според сведоштвата од сетот на филмот, актерот по несреќата цело време повторувал само една реченица: „Зошто во раце добив наполнет пиштол?“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот