8 C
Скопје

Албанија во понеделник ќе добие пратка со 15.000 вакцини од Фајзер

Во понеделник во Албанија приситигнува пратка со 15.000 вакцини од компанијата „Фајзер”, информираше Мира Ракацоли, претседателка на Комитетот на експерти за справување со пандемијата.

Гостувајќи во емисија на телевизијата „Ора њуз” таа додаде дека имунизацијата на целата популација во земјата предвидено е да заврши за 14 месеци.

-Врз основа на договорот за 500.000 вакцини со компанијата „Фајзер”, в понеделник ќе пристигнат 15.000 илјади, што со претходно добиените станува збор за количество од 31.380 дози вакцини. Со вакцинација почнавме на 11 јануари многу побрзо од некои европски земји, а до сега имунизирани се околу 10 илјади здравствени работници, потоа лица сместени во старските домови и персоналот во овие установи, како и повозрасните лица од 80 години. Најдоброто сценарио за да се заврши процесот на вакцинација е 14 месеци, рече Ракацоли.

Прочитајте и...  ВИДЕО l Наместо да прекинат македонска свадба, австралиските полицајци се фатија на оро

Таа зборуваше и за актуелната епидемиолошка состојба со ковид-19 посебно нагласувајќи го фактот дека овој месец се попогодена е младата популација и тоа од 15 до 25- годишна возраст.

-Низ целата земја располагаме со 1.600 болнички кревети за ковид пациенти. Постои сценарио за нивно добро управување. Веднаш штом се пополнија четирите ковид болници во Тирана, беа отворени и регионалните ковид болници. Посебно загрижува фактот што се зголемува бројот на новозразени меѓу младата популација, особено на возраст од 15 до 25 години. Имаме случаи и до 65 години, додека над овие возрасти, бројките се пониски од порано. Кога ќе излезам на улица не гледам стари луѓе како шетаат без маски, што тоа не се случува и со младите. Доколку се почитуваат мерките, болеста може да се спречи, посочи Ракацоли.

Прочитајте и...  Почина поранешниот американски потпретседател Валтер Мондајл

Во меѓувреме во земјата продолжуваат восоките бројки на новозразени, починати, но и на оздравени лица.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар