Актуелната владејачка партија во Полска останува на власт уште четири години

На парламентарните избори во Полска, одржани во неделата, актуелната владејачка партија, Право и Правда (ПиС), го освои мнозинството гласови, со што таа   ќе може самостојно да владее и во наредните четири години.

Меѓутоа, партијата го изгуби мнозинството во Горниот дом на парламентот, Сенатот.

Демократската левичарска унија се враќа во Сејмот, долниот дом на парламентот. Таа доби 12,5 отсто од гласовите.

Во Сејмот ќе се најдат и членовите на Селанската полска народна партија со антисемитското движење Кукиз ‘15 со поддршка од 8,6 отсто од гласовите.

Се очекува ПиС да освои 239 од 460 места во Сејмот, Граѓанската коалиција 131, Левицата 46, ПСЛ и Кукиз 30, Конфедерацијата 13, а германското малцинство да добие едно место.

Прочитајте и...  Страотна несреќа во Кина: Автобус влета во езеро, над 20 загинати, меѓу кои и ученици (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Италијанские лекари можат да наредат принудно хоспитализирање на заразените со коронавирус

Слободен печат

За 24 часа регистрирани 415 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Седеа на клупа, полицајците брутално ги претепаа: Ова видео од Србија ги запали социјалните мрежи (ВИДЕО)

Слободен печат

На анкетите им се „истопи“ рејтингот во јавноста

Комисијата до Владата ќе достави предлог за задолжителен ПСР тест за граѓани од Србија, Косово, Бих и Црна Гора

Слободен печат

Болсонаро го спореди коронавирусот со дожд: На крајот сите ќе бидеме мокри

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Најава за нови протести во Белград – Револт поради новите мерки или обид за уривање на Вучиќ? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Шкриељ: Единствен излез од сиромаштијата е вработувањето, продолжуваме на патот на социјалната реформа (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

Слободен печат

Новиот француски министер за внатрешни работи е под истрага за силување

Слободен печат

Директорот на ФБИ: Кина е најголемиот противник на САД

Слободен печат