Адетокумпо останува во Милвоки, екипата сериозно ќе се засили за новата сезона

Сопствениците на Милвоки бакс и најдобриот кошаркар на екипата денеска одржаа состанок на кој разговараа за иднината на играчот.

Епилогот од состанокот е дека Јанис Адетокумпо и наредната сезона ќе го предводи Милвоки бакс, а потоа во 2021 година ќе стане слободен играч.

Пред крајот на наредната сезона, челниците на Милвоки уште сега најавија дека ќе му понудат нов супер-макс договор на Јанис Адетокумпо тежок дури 254 милиони долари за пет сезони, но и тоа не е гаранција дека најдобриот играч во НБА лигата ќе остане во тимот.

За да го убедат во проектот на Милвоки, сопствениците на екипата му ветиле дека ќе бидат хиперактивни на трансфер пазарот и ќе му донесат квалитетни соиграчи и за таа цел се подговени да го надминат лимитот за плати и да плаќаат пенали на НБА лигата.

Прочитајте и...  Умит Каран се врати на клупата на Шкупи: Имаме шампионски тим

Сопствениците исто така го убедиле кошаркарот дека тој ќе има важна улога во креирањето на ростерот за наредната сезона, но за тоа ќе разговараат кога Јанис ќе се врати од одмор.

Милвоки бакс сезонава ја заврши во полуфиналето на Источната конференција и тоа со пораз од 4:1 во победи од Мајами хит.

Прочитај повеќе

Федерер откри кога се враќа на терените

Слободен печат

Леброн си купи нова куќа, цената е права ситница: 37 милиони долари (ВИДЕО)

Слободен печат

Нема приоритети кај Клоп : Сакаме да освоиме се

Слободен печат

Ролан Гарос: Ѓоковиќ ексресно за 83. минути обезбеди пласман во третото коло

Слободен печат

Серија А: Одложен натпреварот помеѓу Џенова и Торино!

Слободен печат

Изненадување на „Ролан Гарос“, елиминирана втората носителка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дест е новиот играч на Барса со клаузула од 400 милиони евра! (ВИДЕО)

Слободен печат

Виз Ер Скопскиот маратон ќе се одржи со посебни протоколи за ковид-19

Слободен печат

Ѓоковиќ или Надал, кој има поголеми шанси да го освои „Ролан Гарос“?

Слободен печат

На денешен ден Ибрагимов го донесе првиот олимписки медал за Македонија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски против Селтик за влез во групите на Лига Европа

Слободен печат

Доколку не успее со Санчо, Манчестер јунајтед има четири алтернативи!

Слободен печат