5 препарати кои дерматолозите никогаш не би ги ставиле на своето лице

Никој не знае повеќе за кожата од нив, од она што е најдобро, но и најлошо за кожата.

Дознајте кои препарати се наоѓаат на црната листа на дерматолозите, бидејќи нивните состојки предизвикуваат поголема штета отколку корист:

ПРОИЗВОДИ СО ВЕШТАЧКИ МИРИСИ

На составот на препаратот е назначено само како мирис (fragrance), но вештачките мириси можат да предизвикаат иритација на кожата и да имаат несакани ефекти поради адитивите кои ги содржат (како што се фталати). Поради ова, дерматолозите избегнуваат козметика со вештачки мириси и наместо нив ги избираат оние со етерични масла и растителни екстракти, бидејќи не само што се побезбедни, туку имаат и корисни ефекти врз кожата.

ПРОИЗВОДИ СО АЛКОХОЛ

Имаме вест за вас: алкохолот е состојка на повеќето козметички производи – како на оние за нега на коса, така и на парфемите, но и на производите за нега на кожата. Всушност, тоа може да биде причината зошто вашата кожа е сува, се лупи и изгледа сивкасто. Затоа мора да бидете внимателни како да го поправите оштетувањето на кожата и би било добро да користите серуми и хидратантни креми со состојки кои ќе го поништат дејството на алкохолот од препаратите. Побарајте козметика која содржи антиоксиданси, керамиди, пептиди, хијалуронска киселина …

Прочитајте и...  Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

ПРЕПАРАТИ СО МАСЛО ОД ЛИМОН

Не се сите природни состојки добри за секоја кожа. Дерматолозите не сакаат да користат производи со лимоново масло, бидејќи тоа навистина многу може да ја иритира кожата, а кога ќе се изложи на сончева светлина, може да предизвика сериозни реакции, и да го поттикне создавање на хиперпигментација.

НАПРАВИ САМ СЕРУМ СО ВИТАМИН Ц

Многу блогерки се пофалија со домашен серум со витамин Ц, кој би го направиле од искршено апче од овој моќен витамин, но најголем проблем е што оваа форма на витамин Ц, тешко навлегува во кожата. Витаминот Ц е докажано одличен за кожата, бидејќи го стимулира производството на колаген, но само ако е во формула која ќе го доведе до клетките на кожата. Ако се примени апче витамин Ц на кожата, тоа нема да навлезе во подлабоките слоеви, туку ќе остане на површината на кожата и ќе ја иритира, бидејќи витаминот Ц брзо оксидира и наместо корист, ќе направи штета на кожата.

Прочитајте и...  Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

СРЕДСТВА ЗА САМОПОТЕМНУВАЊЕ

Тие создаваат хемиска реакција на кожата, за која се уште не е познато дали има долгорочни последици. Затоа би било најдобро да се вратиме на природната боја на нашиот тен, а евентуално, за некои големи настани, да примениме некоја пудра или бронзер на критичните места.

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат