Студија: Качувањето по скали и бришењето подови го намалува ризикот од срцев и мозочен удар

Фото: Профимедиа

Одењето по скали и брзото бришење подови е доволно за да го намалите ризикот од срцев и мозочен удар, покажува новата студија, пишува „Дејли мејл“.

Кратките рунди на „случајни“ активности, онакви какви што правиме како дел од секојдневниот живот, може да ви помогнат да останете здрави додека стареете, покажа истражувањето.

Тим предводен од Универзитетот во Сиднеј следел повеќе од 25.000 возрасни лица во Велика Британија кои не учествувале во ниту еден спорт или вежбање.

Учесниците носеле апарати на рачните зглобови кои ги мерале нивните модели на физичка активност.

Истражувачите откриле дека поголемиот дел од случајните активности настанале во рундите кои траеле помалку од 10 минути.

Овие кратки рунди – со умерен до силен интензитет – биле поврзани со нагло намалување на срцевите и мозочните удари и смрт од која било причина во текот на осум години.

Постојаното движење во траење од најмалку една до три минути е поврзано со значително поголема корист – намалување на ризикот од срцев и мозочен удар за 29 отсто и намалување на ризикот од смртност од 44 отсто – во споредба со многу кратки рунди со физичка активност кои траат помалку од една минута.

И колку повеќе е енергична активноста во секоја борба, толку подобро.

„Од одење по скали до брзо бришење на подот, во последниве години сфативме дека не е само структурирана вежба која е добра за нашето здравје – туку знаеме мошне малку за тоа како овие кратки рунди на попатни активности се претвораат во здравствени придобивки“, рекол професор Емануел Стаматакис, постар автор на студијата.

Тимот рекол дека идејата за собирање кратки периоди на активност во текот на секојдневниот живот ја прави физичката активност многу подостапна за луѓето кои не сакаат или не можат да учествуваат во вежбање.

Водечкиот автор д-р Метју Ахмади додал: „Оваа студија сугерира дека луѓето потенцијално би можеле да го намалат ризикот од големи срцеви настани така што ќе се занимаваат со секојдневни животни активности со барем умерен интензитет, каде што идеално се движат непрекинато најмалку една до три минути во исто време“.

„Всушност, се чини дека ова може да има споредливи здравствени придобивки со подолгите рунди кои траат од пет до 10 минути.“

Колку повеќе труд вложувате во тие секојдневни задачи и колку подолго ја одржувате таа енергија, толку повеќе придобивки веројатно ќе добиете.

Наодите беа објавени во списанието „Лансет паблик хелт“ (The Lancet Public Health).

Колку вежбање ни треба?

За да останат здрави, луѓето на возраст од 19 до 64 години треба да се трудат да бидат активни секојдневно и треба да практикуваат:

– најмалку 150 минути умерена аеробна активност како возење велосипед или брзо одење секоја недела и

– вежби за сила два или повеќе дена во неделата кои работат на сите главни мускули (нозе, колкови, грб, стомак, гради, рамења и раце)

Или:

– 75 минути енергична аеробна активност како трчање секоја недела и
вежби за сила два или повеќе дена во неделата кои работат на сите главни мускули (нозе, колкови, грб, стомак, гради, рамења и раце)

Или:

– комбинирање на умерена и енергична аеробна активност секоја недела – на пример, 2 x 30-минутно трчање плус 30 минути брзо одење е еднакво на 150 минути умерена аеробна активност и

– вежби за сила два или повеќе дена во неделата кои работат на сите главни мускули (нозе, колкови, грб, стомак, гради, рамења и раце)

Добро правило е дека 1 минута енергична активност ги дава истите здравствени придобивки како 2 минути умерена активност.

Еден од начините да ги направите препорачаните 150 минути неделна физичка активност е да бидете активни, односно да вежбате 30 минути 5 дена секоја недела.

Сите возрасни исто така треба да ги прекинат долгите периоди на седење и да ги заменат со лесна активност, препорачува НХС.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот