Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Во Велика Британија од денеска стапува во сила уредбата со која полицијата има овластувања да ги запира и апси лицата на граница со цел да спречи шпионажа и странско мешање.

Уредбата наречена Документ за борба против тероризмот и безбедност на границите, донесена е поради случајот на двојниот шпион Сергеј Скрипал, кој во март 2018 година заедно со неговата ќерка беше пронајден отруен во Солсбери. За труењето беше обвинета Русија, а Москва демантираше каква било вмешаност.

Врз основа на уредбата, полицијата ќе може да запира, испитува и да го уапси секое лице кое влегува во Велика Британија, а за кого ќе се посомнева дека е вмешано во непријателски активности.

Британското Министерство за внатрешни работи дека новиот систем подразбира заштитни мерки за истражителите, како и посебна заштита на доверливи материјали и новинарски извори.

Прочитајте и...  ИНТЕРВЈУ Илир Сулејмани: Секој избран судија и јавен обвинител, без исклучок, треба да помине низ ветинг!

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат