ЗЕЛЕНСКИ: Русија да ѝ го врати Крим на Украина и повторно ќе биде член на Г-8 - Слободен печат

ЗЕЛЕНСКИ: Русија да ѝ го врати Крим на Украина и повторно ќе биде член на Г-8

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и предложи на Русија да и го врати Крим на неговата земја за да моѓе назад да го добие своето место во групата највлијателни земји во светот- Г8, пишуваат руските медиуми.

Зеленски на својата ФБ страница напиша дека Русија треба да го прекине конфликтот во источна Украина и да ги ослободи Украинците кои се наоѓаа во руските затвори. На тој начин земјата ќе даде силен сигнал дека „сака мир и е подготвена повторно да го заземе своето место во големата дипломатија”.

За враќањето на Русија во Г8 Макрон кажа дека тоа би било грешка без пред тоа да не се разреши кризата во Украина.

Против враќањето на Русија во Г7 досега се изјаснија британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел.

Прочитај повеќе

Нетанјаху се пофали со подобрување на односите со Судан

МИА Агенција

Напад за време на верски обред во Буркина Фасо, најмалку 24 загинати

Слободен печат

Орбан: Будимпешта не мора да ѝ се допадне на „уморната бриселска елита“

Слободен печат

Бројот на заразени со коронавирус на крузерот „Дајмонд принцес“ продолжува да расте

Слободен печат

Брнс го поздрави успехот што за три години го оствари досегашниот парламентарен состав

Слободен печат

Албанскиот државен врв ја честиташе 12-годишнината од независноста на Косово

МИА Агенција

Остави Коментар

20 − 8 =

Прочитај повеќе

Најмалку 22 лица убиени во Камерун, поголемиот дел од жртвите се деца

Слободен печат

САД: Од сезонскиот грип досега починаа 14 илјади луѓе, властите се подготвуваат за втор бран

Слободен печат

НАкС бараат на вработените во високото образование да им се плаќа за минат труд

Слободен печат

Врвот на МВР утринава решава како ќе се разделат последните 4.000 пасоши

Мирослава Бурнс

Џафери: Да ги направиме изборите свечен ден

Хакери ја нападнаа хрватската нафтена компанија „ИНА“

Слободен печат