Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

За критиките на политичките противници, српскиот претседател изјави деке нивните критики покажуваат колку се несериозни и дека не разбираат ништо.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го оцени како многу важно потпишувањето на писмото за воспоставување на авиолинијата Приштина–Белград, за кое, вели Вучиќ, дека е воден долг дијалог и е постигнат компромис за кој никој не може да рече дека тие го признале Косово.

Српскиот претседател, кој е во Давос, за договорот се заблагодари на специјалниот пратеник на претседателот на САД, Доналд Трамп, за дијалогот Србија-Косово, Ричард Гренел, амбасадорот на САД во Германија и Советникот за национална безбедност на САД, Рајан О Брајан.

– Благодарен сум за енергијата и напорот што ги даваат Гренел и О Брајан. Нема да биде лесно за нас и за американците да ги направиме сите овие работи. Јас сум благодарен за интересот покажан од страна на (Доналд) Трамп, изјави Вучиќ, кој додаде дека во Давос, ќе има средба со О Брајан.

Прочитајте и...  УЖАС ВО ГЕРМАНИЈА: Автомобил влета во карневалска поворка, најмалку 30 повредени

Во врска со критиките зошто операторот на директната линија нема да биде „Air Serbia“, Вучиќ рече дека ова Албанците би го посакале најмногу, но дека за нив тоа било невозможно.

– „Air Serbia“ ќе требаше да ги потпише сите документи со Косово. Требаше да потпише договор со аеродромот „Адем Јашари“, дури и Косово, како држава да ја признаеме за делот од воздушната територија која не е под наша контрола. Затоа, ние баравме и се боревме да се вклучи и КФОР, да имаме еден посредник, некој кој што е решен за тој дел со Резолуција на ООН, додаде Вучиќ.

За критиките на политичките противници, Вучиќ изјави деке нивните критики покажуваат колку се несериозни и дека не разбираат ништо.

Прочитајте и...  Виена: Во ресторан се степале 50 членови на едно семејство, полцијата морала да бара засилување

– Успеавме да најдеме компромисно решение каде што никој не може да ни рече дека сме го признале Косово. Тие што напаѓаат знаат многу малку, затоа прашајте како е можно овие луѓе некогаш да ја воделе земјата, изјави Вучиќ.

Прочитај повеќе

ОН: Израелско-палестинскиот конфликт да се реши со создавање на две држави

Слободен печат

Виена: Во ресторан се степале 50 членови на едно семејство, полцијата морала да бара засилување

Слободен печат

Јавноста бара оставка од водителот, кој победата на Сандерс во Невада ја спореди со напредувањето на нацистите во Европа

Слободен печат

Курти: Целиме кон организирање заеднички владини седници со Македонија и Црна Гора

Слободен печат

САД: Стапува на сила антиимигрантско правило засновано на застарен колонијален закон

Слободен печат

Несекојдневни слики од Јужна Кореја: Илјадници луѓе чекаат ред за да купат маски (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

12 + оне =

Прочитај повеќе

Куќата во која пораснал Доналд Трамп повторно на продажба – цената непозната (ВИДЕО)

Слободен печат

Уапсен капетанот на авионот што се распадна на три дела во Истанбул

Слободен печат

Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Слободен печат

Белата куќа ќе побара дополнителни пари од Конгресот за борба со коронавирусот

Слободен печат

ХИВ позтивни жени во Јужноафриканската Република биле стерилизирани без нивна согласност

МИА Агенција

Исламски џихад го прекина огнот со Израел

Слободен печат