Воз се запалил во тунел во Тирол, стотици патници евакуирани

Воз Австрија / Фото ЕPA-EFE/Johann Groder

Неколку стотини патници морале да бидат евакуирани од воз кој се запалил во тунел во австриската провинција Тирол. Службите за итни случаи соопштија дека доцна синоќа морале да бидат евакуирани 370 патници од воз кој во текот на ноќта патувал од Инсбрук до Амстердам и Хамбург.

Според службите за итни случаи, оштетувањето на надземната линија во железничкиот тунел Терфенс предизвикало пожар во едно или повеќе возила што ги превезувал возот.

Полицијата соопшти дека околу 50 луѓе претрпеле полесни повреди или вдишување чад. Нема извештаи за сериозни повреди.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот