(ВО ЖИВО) Мадрид маршира: Илјадници луѓе протестираат против климатските промени

Илјадници активисти од целиот свет се собраа денес на улиците на Мадрид и Сантијаго, барајќи светските лидери кои учествуваат на самитот ЦОП (Climate Change Conference) 25 да преземат итна акција против климатските промени.

Главниот протест се одржува на улиците на Мадрид за време на конференцијата за климатските промени на ЦОП 25, што се одржува во градот од 2 до 13 декември.

На протестот „Соочен со климатската криза, светот се разбуди“ се приклучи и младата шведска активист Грета Тунберг и шпанскиот актер Хавиер Бардем.

Тунберг, која на глобално ниво ги започна климатски протести во 2018 година, пристигна во Мадрид со ноќен воз.

Прочитајте и...  Франција: Расте бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и на пациенти на интензивна нега

Прочитај повеќе

Ахмети разочаран: Сега средба нека свикаат оние кои не дојдоа

Слободен печат

Работните места главни жаришта на коронавирусот во Франција

Слободен печат

Харис го обвини Трамп за ситуацијата со Ковид-19 во САД

Слободен печат

ЦИВИЛ го осудува говорот на омразата од директорката на делчевскиот здравствен дом

Слободен печат

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи барале да не одат во училиштата, но биле одбиени

Слободен печат

Белгија: Пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дендиас од Израел: Турските прекршувања се опасност за безбедноста и стабилноста

МИА Агенција

Повеќето новозаболени во Словенија се увезени случаи на Ковид-19 од Хрватска

Слободен печат

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита кои биле клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Слободен печат

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Слободен печат

На вчерашните протести во Белорусија уапсени биле уште 700 демонстранти

Слободен печат

Брнз: Охридскиот рамковен договор – важна пресвртница што и помогна на државата да ги премости етничките поделби

Слободен печат