(ВО ЖИВО) Мадрид маршира: Илјадници луѓе протестираат против климатските промени - Слободен печат

(ВО ЖИВО) Мадрид маршира: Илјадници луѓе протестираат против климатските промени

Илјадници активисти од целиот свет се собраа денес на улиците на Мадрид и Сантијаго, барајќи светските лидери кои учествуваат на самитот ЦОП (Climate Change Conference) 25 да преземат итна акција против климатските промени.

Главниот протест се одржува на улиците на Мадрид за време на конференцијата за климатските промени на ЦОП 25, што се одржува во градот од 2 до 13 декември.

На протестот „Соочен со климатската криза, светот се разбуди“ се приклучи и младата шведска активист Грета Тунберг и шпанскиот актер Хавиер Бардем.

Тунберг, која на глобално ниво ги започна климатски протести во 2018 година, пристигна во Мадрид со ноќен воз.

Прочитај повеќе

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Остави Коментар

8 + 3 =

Прочитај повеќе

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат

Албанија со засилени контроли и медицински тимови на аеродромот во Тирана поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Спасовски: Обезбедуваме повеќе пари во секое семејство

Слободен печат