Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Бројот на регистрирани инфекции од коронавирус во Унгарија во изминатите 24 часа порасна за 43, на 4.692, соопшти денеска унгарската влада.

Бројот на смртни случаи останува непроменто на 602, додека 3.499 лица се опоравија. Активни инфекции има 595, а 69 пациенти се на болничко лекување, пренесува унгарската агенција МТИ.

Вкупно 7.184 се наоѓаат во домашна изолација, додека бројот на направени тестови изнесува 360.772.

Власите на влезот во земјата преземаат акции засновани на тежината на стапката на зараза во секоја земја. Ова може да вклучува и домашен карантин од 14 дена со задолжително тестирање.

Забраната за собири на повеќе од 500 луѓе е продолжена и по 15. август.

Прочитајте и...  Вицеканцеларот Шолц: Нема сомнеж дека труењето на Навални е брутален, убиствен напад

Прочитај повеќе

Тајланд организира летови за странски туристи, првиот авион од Кина

Слободен печат

Шилегов: Град Скопје продолжува со отстранување на дивоградбите од Скопје 2014 што се под нејзина надлежност

Слободен печат

Борба за животи и респиратори: Еве како Панама се справува со растечкиот број на заболени (ФОТО)

Мавровско се дави на суво!

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интегранција на Северна Македонија во ЕУ

Слободен печат

Студентите се „гужваат“ на факултетите за упис на семестар: Не се почитуваат мерките за заштита од ковид-19 (ФОТО)

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

И фирмите што работат со државата останаа со куси ракави

СЗО: Милион смртни случаи од Ковид-19 е многу тажен биланс

Слободен печат

Царовска: Онлајн наставата може да се следи и со стари компјутери (ВИДЕО)

Нови 112 случаи на коронавирус, осум лица починаа, 159 пациенти се оздравени

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Битиќи и Шахпаска за дел од економските мерки од четвртиот пакет

Слободен печат

Вучиќ: Нема српско оружје во судирот меѓу Ерменија и Азербејџан

Марина Дамческа