Во повеќе градови почуствуван земјотрес со епицентар во Кожани – Слободен печат
ВестиМакедонија

Во повеќе градови почуствуван земјотрес со епицентар во Кожани

Првиот земјотрес се случил во 12 часот и 50 минути со Рихтерова магнитуда 5.0, додека вториот во 12 часот и 59 минути со Рихтерова магнитуда 4.0.

Двата земјотреси што се случија денеска во Кожани, соседна Грција беа почуствувани и во Охрид, Струга, Битола и Ресен. Епицентарот на земјотресите биле на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и потекнуваат од епицентралното подрачје Кожани.

Првиот земјотрес се случил во 12 часот и 50 минути со Рихтерова магнитуда 5.0, додека вториот во 12 часот и 59 минути со Рихтерова магнитуда 4.0.

Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија Природно-математичкиот факултет во Скопје, првиот земјотрес бил особено почуствуван во југозападниот дел и тоа во Охрид, Струга, Битола и Ресен со интензитет четири степени според Европската макросеизмичка скала, во Кичево и околината со интензитет од три до четири степени, а во Скопје и дел од источниот дел од Републиката со интензитет од три степени.

Додека пак, вториот земјотрес бил почувствуван во Битола и околината со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close