Во основните училишта во Аеродром ќе се игра текбол

Аеродром е прва општина каде во основните училишта ќе може да се игра текбол. Имплементацијата на овој проект e резултат на соработката помеѓу Општина Аеродром и Меѓународната текбол федерација, која се реализира со поддршка од Македонскиот олимписки комитет.

Во рамките на оваа соработка, на Општината Аеродром ѝ се донирани 40 текбол табли и 80 топки за текбол. Освен донацијата, соработката вклучува стручна поддршка за оспособување на наставниците од основните училишта кои понатаму ќе треба да ги воведат и водат учениците во овој спорт.
Деновиве пак, Општина Аеродром е домаќин на квалификациите за учество на Европските олимписки игри во текбол кои ќе се одржат следната година во Полска.

Се радувам што токму Аеродром е домаќин на еден ваков настан, но и пионер во воведување на една нова спортска дисциплина. Силно верувам од училиштата во Аеродром ќе излезат идните локални, национални и меѓународни текбол таленти, вели градоначалникот Тимчо Муцунски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот