Во јуни се користеле 65,5 отсто од фабричките капацитети

Поради корона-кризата и вонредната состојба, минатиот месец фабриките работеле со 65,5 отсто од полниот капацитет. Oбезбеденоста на производството со порачки во јуни 2020, во однос на мај 2020 година, е понеповолна, а такви се и очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци. Залихите на готовите производи се намалени, предупредуваат раководителите на деловните субјекти, кои учествувале во анкетата на Државниот завод за статистика.

– Во индустријата на мебел досега има пад на прометот од над 50 отсто, а овој тренд ќе продолжи, најверојатно и со поголеми негативни ефекти до крајот на годинава поради одлуката за намалување на непродуктивните расходи од државниот буџет за цела 2020 година, како и нефункционирање на пазарот наменет за туризмот, угостителството, хотелиерството – вели Драги Милошевски, претседател на Здружението на дрвната и графичката индустрија и издавачката дејност, АД „Киро Дандаро“ – Битола.

Прочитајте и...  Половина од објавените фирми се раздолжија кон вработените - Кој не исплатил кривично ќе одговара

Милошевски вели и дека намалувањето на производството во графичката и издавачката дејност е над 60 отсто, бидејќи компаниите ги сведоа на минимум рекламните флаери и други печатени материјали.

– Заживување се почувствува во мај и во дел од јуни, но со многу помал капацитет од минатата година овој период – објаснува Милошевски.

Менаџерите посочиле дека најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производството е губењето на странските пазари, односно недоволната странска побарувачка (20,6 проценти). Голем удел во ограничувањето на производството имаат и недостигот на квалификувана работна сила (17 проценти), неизвесното економско опкружување со 16,5 проценти и недоволната домашна побарувачка со 13,1 проценти.

– Периодот на кризата поради ковид-19, металната и електроиндустријата го минуваат со намалено работење, пред сѐ поради намалените нарачки, намалениот број вработени поради превенција, карантин и немање нови проекти. Падот во обемот на работењето е за 20 до 30 отсто. Падот на производството, услови и пад на извозот поради одложување на нарачките од странските партнери е резултат на падот на светската побарувачка – вели Орце Давчев, претседател на Здружението на металната и електроиндустријата, „Брако“ ДОО – Велес.

Прочитајте и...  Штрковите во Прилепско се подготвуваат да одлетаат на југ

Менаџерите оценуваат дека економската состојба на деловните субјекти во јуни 2020 година е понеповолна во однос на претходниот месец, а понеповолна и во однос на јуни 2019 година. Се очекува бројот на вработените да се зголеми. Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во јуни 2020 година е намален за 0,8 процентни поени во однос на мај 2020 година.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат