Во Холандија бројот на новозаразени со ковид-19 надмина 8.000

Холандија постави нов негативен рекорд во бројот на новозаразени со коронавирусот, откако денеска се регистрирани повеќе од 8.000 пациенти, а 29 лица починале, објави Националниот институт за јавно здравје.

Луѓе уживаат на топло време во парк во Амстердам/ Фото: EPA-EFE/KOEN VAN WEEL

Бројот на потврдени случаи на коронавирус денеска е 8.114.

Во Холандија од почетокот на епидемијата до сега починале 6.737 лица.

Прочитајте и...  Споменикот за Горан Стефановски ќе биде поставен во неговото Дебар Маало

Поврзани вести

Хрватска: Ѓуро ги удри по џеб вработените кои се во самоизолација, еве како го објасни тоа

Слободен печат

Според државната телевизија: Словенија денеска со 2.605 новозаболени со ковид-19

Слободен печат

Со лесни симптоми и во самоизолација: Лидерот на косовската опозиција Албин Курти е позитивен на ковид-19

Слободен печат

Томан: Цврсто верувам дека до крајот на годината ќе се најде решение за почеток на преговорите со ЕУ

Марина Дамческа

Нов лидер по стапката на заразени со ковид-19 на 100.000 жители во ЕУ: Белгија ја потисна Чешка од врвот

Слободен печат

Сите здравствени работници ќе бидат наградени, Владата издвои 54 милиони денари за нив

Слободен печат

Остави Коментар