Влатко Стефановски и Јесим Устаоглу на „Киненова“: Музиката ги кристализира емоциите

Турската режисерка Јесим Устаоглу, која годинава е член на жирито на фестивалот „Киненова“ на македонската публика и беше претставена со три филмови во програмата „Посветено на…“. Станува збор за филмовите „Патување до Сонцето“, „Сомнеж“ и „Пандорината кутија“, кој ќе биде прикажан утре.
За филмот „Патување до Сонцето“ музиката ја компонираше Влатко Стефановски, кој во текот на фестивалот ги посети сите проекции и одговараше заедно со Јесим на прашањата од публиката.

-Музиката не треба да е „забележлива“ во филмот, туку таа треба да го надополнува на некој начин, треба да е таму каде што треба и кога треба, за да ги засили чувствата и да ги потенцира, искристализира емоциите, рече Влатко.

Прочитајте и...  Исмаили: Обезбедивме финансиска поддршка за културните работници (ВИДЕО)

Денешната програма на Фестивалот продолжува со проекции од 18 часот во Кинотека со филмот „Шевови“ на Мирослав Терзиќ.

Уште во поранешна Југославија, но и во денешна Србија, јавна тајна е дека одредена бројка новороденчиња добива нови адреси на живеење, а на родителите им се соопштува дека бебето, за жал, само што се родило, веќе заминало на оној свет. Ана и по 20 години не може да се помири со приказната која и’ била сервирана, и на секаков начин се обидува да ја дознае вистината. Комбинирајќи ги жанровите „трилер“ и „драма“, овој српски филм влегува длабоко во сензибилната тема чија емотивна нишка нема да ве остави рамнодушни.

Од 20 часот во Кинотека е проекцијата на филмот „Прасето“ на Драгомир Шолев, филм кој е во официјална селекција.

Прочитајте и...  СБ: Доколку кризата продолжи во Македонија во сиромаштија би западнале од 55 на 130 илјади граѓани

13-годишниот Румен секојдневно е малтретиран од соучениците во училиштето. Аутсајдер, осаменик и интровертен, тој никогаш не се осмелува да возврати. Но, еден ден црвената линија е надмината и следи фаталниот напад чиј краен резултат е сосема неизвесен. Снимен претежно со камера од рака, филмот на Шолев на неверојатно уверлив начин влегува во интимата на еден тинејџер чиј свет може комплетно да се сруши доколку не погледне длабоко во себе и не пронајде сила да излезе на површина, онаму каде дневните демони ништо не му можат.

Проекцијата на филмот „Шпанија“ од 22 часот во Кинотека ќе го заокружи денешниот ден. Режијата е на Родриго Сорогојен, кој во овој жесток политички трилер кој изобилува со познатата шпанска страст, го следи животот на популарниот политичар, чие богатство го стекнува на сосема нелегален начин. Се чини дека на животот на висока нога му се гледа крајот откако еден весник ќе ја фокусира јавноста врз неговиот развратен животен стил исполнет со каприци.

Прочитајте и...  Спасовски: Непочитувањето на мерките ќе се санкционира од надлежните институции

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат