ВИДЕО | Зеленски во посета на поплавениот Херсон

Зеленски во Херсон / Фото EPA-EFE/MYKOLA TYMCHENKO

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната.

– Работно патување во регионот Херсон. Координациски состанок за елиминирање на последиците од експлозијата на браната на хидроелектраната Каховка. Се разговараше за многу важни прашања. Оперативната состојба во регионот, последиците од катастрофата, евакуација на населението од подрачја на потенцијални поплави, отстранување на вонредната состојба предизвикана од експлозијата на браната, организирање одржување на животот во поплавените подрачја, соопшти Зеленски.

Тој нагласи дека е важно да се пресмета штетата и да се доделат средства за компензација на жителите погодени од катастрофата и да се развие програма за компензација на загубите или преместување на компаниите во регионот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот