ВИДЕО | Ново разочарување за Баерн: Тухел поразен од „неговиот“ Мајнц во Бундеслигата

Кризата во Баерн Минхен продолжи и со денешниот пораз од Мајнц со 3:1.

Имаа предност избраниците на Тухел по првото полувреме со 0:1, но потоа паднаа во вториот дел и го загубија натпреварот. Голот за Баерн го постигна Мане во 29-тата минута.

Во второто полувреме Мајнц до победата дојде со три гола во само 14 минути. Ајорке израмни во 65-тата минута, Бареиро погоди за 2:1 во 73-та за во 79-тата Мартин да ги постави конечните 3:1.

Најубедлив триумф во денешните натпревари забележа Волфсбург кој со 5:1 го совлада Бохум, победа на гости забележа Вердер од 2:4, додека Келн го совлада Хофенхајм со 3:1.