4 C
Скопје

ВИДЕО | Најчевска: Човештвото како да е на ниво на развојот кога почнува да ја сознава својата инфантилност

-Не е возможна демократија кога имате толку омраза. Таа во принцип значи разговор, комуникација, градење на заеднички ставови, обезбедување на интересите на голем број граѓани. Но се стекнува впечаток дека во денешно време како да се намалува чувството за јавносто добро, за она што е бенефит на целата заедница, изјави Мирјана Најчевска во гостувањето во Утрински брифинг на Слободна ТВ.

Најчевска смета дека општествата и луѓето стануваат многу затворени и себични во однос на одредени свои посебни интереси и потреби, задоволување на желби и пандемијата во голема мера некако им помогна во овој облик н затворање.

-Исто така еден од големите проблеми на отсуството на вистинска комуникација е намалувањето на нивото на знаење, на општественото знаење, на знаењето за општествените процеси. Некако технолошкиот развој како да не оди заедно со растот на моралната свест и развојот на чувството дека сите живее на оваа планета и дека немаме резервно место, дека мора да најдеме начин да обезбедиме живот за сите, изјави Најчевска.

Прочитајте и...  Обвинителството на државата Њујорк почна истрага против гувернерот Куомо

-Тоа ме води до друг заклучок дека човештвото е на тоа ниво на развојот кога почнува да ја сознава својата инфантилност. Имено децата се оние кои што не успеваат секогаш да комуницираат меѓу себе, ги изразуваат емоциите на агресивен начин, значи човештвото е во таа фаза на осознавање дека треба да пораснеме и можеби тогаш ќе почнеме да наоѓаме начин на комуникација. Како потврда на ова е тоа што во суштина луѓето можат да искомуницираат многу добро кога станува збор за криминалното договорање, што го потврдува нивото на себичност и го овневозможува да го осознаат јавното добро на ниво на земјина топка, изјави во Утрински брифинг универзитетскиот професор, Мирјана Најчевска.

Прочитајте и...  Брисел нема ништо против најавата на Австрија да се сврти кон Израел за анти-ковид вакцини

Целиот разговор со професорката Мирјана Најчевска погледнете го во видеото:

 

 

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар