7 C
Скопје

ВИДЕО | Лазаров: Ни претстои тешка финансиска и економска година со голем буџетски дефицит

Македонија нема да го достигне нивото на БДП од крајот на 2019. Последните проекции тоа го потврдуваат. Според ММФ земјава ќе заврши со -5,4% негативна стапка на раст, што не е далеку од вистината имајќи ги во вид индикаторите од третиот квартал, изјави во Утрински брифинг професорот на Штипскиот универзитет Дарко Лазаров.

Индустријата не може да ја гледаме на краток рок. Овие падови се резултат на кризата, бидејќи најголемиот дел од преработувачката индустрија е извозно ориентирана и тоа дефинитивно не влече назад. Но не треба да се гледа на краток рок и да се гради економија за среден и долг рок, со краткорочни несистемски политики. Ова е гаснење на пожарот, но проблемите и пред кризата нема да исчезнат и по завршувањето, напротив, тие ќе се кумулираат и се потешко ќе им биде на македонските компании да изввезуваат, произведуваат, бидејќи ние имаме системски проблеми со конкурентноста.

Прочитајте и...  Собранието ќе расправа за избор на Насер Зибери за народен правобранител

Мислам дека владата погреши во периодот 2017 – 2019 кога во услови на позитивни светски текови, не влезе во суштинските, храбри политики за преструктуирање на економијата. Сега видовме дека во четвртиот пакет на антикризните мерки, одредени барања на коморите беа интегрирани , но тие за жал се пролонгирани за 2021 година и се уште не е извесно какви резултати ќе дадат во делот на справување со самата криза, вели Лазаров и додава дека НБРМ излезе со податок за Македонија каде што се вели дека втор квартал по ред има нето одлив на странски инвестиции.

Во Бугарија, на пример, во третиот квартал од 2020 година има 500 милиони евра странски директни инвестиции. Србија има 350 милиони, каде во вториот и третиот квартрал има 930 милиони евра инвестиции. И сега зборуваме за криза или погрешни екомонски политики во периодот од 2017-2019. Ако нешто требаше да се задржи од претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ беше моделот на странски директни и нвестиции. Сигурно ќе се потсетите дека овие 930 милиони евра во Србија е базиран на моделот копиран од македонската политика, вели Лазаров.

Прочитајте и...  Пописот во април во рацете на претседателот Пендаровски

Целиот разговор со професорот Лазаров погледнете го во видеото:

Поврзани вести

Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Слободен печат

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Остави Коментар