5 C
Скопје

ВИДЕО | Кочоска од Полио плус: Клучно за „едно општество еднакво за сите“ е учеството на лицата со хендикеп во носењето на одлуки

Пристапноста различно ја толкуваме и различно го поимаме тоа право на пристапност. Како да ни стане пракса ако слушнеме некој убав збор од надвор (инклузивност), наеднаш да го присвојуваме и зборуваме за инклузивност, без притоа никој помеѓу нас да се разбереме што ние ќе поимаме под терминот инклузивност. Дали акцијата, мерката, мислата што ќе ја покренеме на крајот од денот ќе доведе до нешто. Ефектот е важен, но бидејќи сите различно ги поимаме нештата на крајот ниту имаме пристапност, ниту инклузивност. Правото на пристапност е хоризонтално право – не може да имате достоинствен, независен живот ако немате право на пристапност, изјави во Утрински брифинг Елена Кочоска од Полио Плус.

Поврзани вести

Дилеми кај северните соседи: Србија размислува за враќање на задолжителниот воен рок и за електронско војување

Слободен печат

Инспекција упадна во АстраЗенека во Белгија: Дали дозите им ги продаваат на Британците?

Слободен печат

„Тајмс”: САД запленија руски ракетен систем „Панцир Ц-1″ во Либија

Слободен печат

Индискиот премиер Моди со најава: Ќе произведеме многу повеќе вакцини

Слободен печат

План за Брисел: Европскиот Парламент ќе прави сопствен центар за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Спасовски: Приведени 4 лица за Јавна соба – двајца велешани, еден битолчанец и еден од Штип

Слободен печат

Остави Коментар