ВИДЕО | Историски натпревар во Премиер лигата: Њукасл го победи Шефилд 8:0 со осум различни стрелци

Тимот на Њукасл оствари историска победа кај Шефилд Јунајтед од 8:0 со сите различни стрелци, нешто што на никој претходно во најсилната англиска конкуренција не му успеало.

Шефилд денес немаше никакви шанси, Њукасл едноставно го понижи и до врв ја наполни мрежата на противникот.

Посебно е интересно што немаше ниту еден двоен стрелец, сите голови беа постигнати од различни фудбалери.

Голеадата ја отвори Лонгстаф, потоа продолжи Брн, па погоди Ботман за 3:0 на полувремето. Второто полувреме донесе четири гола на Гордон, Алмирон Гимараеш и Исак.