-1 C
Скопје

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Дебелината на снегот на северот на Албанија е повеќе од четири метри.

Политичкиот лидер на Социјалистичката партија во регионот на Скадар, Илир Беќај на Фејсбук објави видео од моментот кога спасувачите од Силите за брза интервенција (ФНШ) заедно со жителите на областа го спасуваат старецот Пјетер Лулаши.

Сè уште не се знае колку дена Лулаши заедно со неговите кучиња бил заробен во колибата под дебелиот снег.

„Благодарение на интервенцијата на некои жители од областа, вработените во ФНШ и АЗМ (Администрација на заштитени подрачја) Скадар, Пјетер Лулаши излезе од изолација. На Буни и Бајрактари во Чафе Торе каде дебелината на снегот е над 4 метри“, напиша Беќај.

Буни и Бајрактарит е дел од Националниот парк Тет. Овој планински терен е исто така познат и како „Заборавената планина“.

Западните соседи во проблеми од обилните врнежи на дожд: Поплави во Албанија, Скадар е пред вонредна состојба

Прочитајте и...  Претрес во САД за нередите на Капитол Хил на 6 јануари: Немавме податоци дека ќе упаднат во Конгресот

Поврзани вести

Најмалку 64 политичари се убиени во Мексико во последните шест месеци

Слободен печат

Усвоeна Концепцијата за осново образование: Следува изработка на нови наставни програми

Слободен печат

Владата задоволна од изгласаната доверба и бара деблокирање на Собранието, опозицијата и натаму го оспорува мнозинството

Слободен печат

Да се обезбеди скрининг на сите новороденчиња веднаш по раѓањето

Семејството и пријателите – најсигурен извор на пари

Соња Кириџиевска

🔴 СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7:30 до 10:30 е во тек!

СП.

Остави Коментар