-8 C
Скопје

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Новите ковид-правила во Италија го ограничуваат движењето за време на сезоната за празници. Во Италија од почетокот на пандемијата починале 59.514 луѓе, а досега се заразиле 1,71 милион лица.

На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ.

Рим во божиќно руво/ Фото: EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

Во таа земја во последните 24 часа од последиците на инфекцијата со коронавирус починале 662 лица, додека заразени се 21.052.

На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ. Италијанската влада на 3 декември усвои строг пакет ограничувања насочени кон ограничување на движењето за време на празничната сезона.

Пакетот вклучува забрана за патување меѓу региони помеѓу 21 декември 2020 година и 6 јануари 2021 година и забрана за движење надвор од родниот град на Божиќ, на Свети Стефан и на Нова година. Владата исто така го задржа тековниот ноќен полициски час, при што луѓето не смеат да излегуваат од своите домови од 22 часот до 5 часот наутро, освен за работни или здравствени причини или други итни ситуации.

Прочитајте и...  Србија ја започнува имунизацијата со вакцини од четири производители
Луѓе со маски во Рим, Италија/ Фото: EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

Ден претхнодно бројот на новозаразени беше 24.099, додека починале 814.

Во Италија од почетокот на пандемијата починале 59.514 луѓе, а досега се заразиле 1,71 милион лица.

Луѓе шетаат на плоштадот Пјаца дел Дуомо за време на пандемијата Ковид-19, Милано, Италија, 05 декември 2020 година/Фото: EPA-EFE/Mourad Balti Touati

Во изминатите 24 часа се тестирани 194.984 луѓе.

На болничко лекување сега се наоѓаат 30.158 пациенти заразени со коронавирус, што е помалце за 1.042 во однос на еден ден претходно.

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар