3.4 C
Скопје

Ужас во Словенија: Шест години го криел телото на мајка му за да ја троши нејзината пензија

Словенечката полиција приведе 67-годишен маж кој неколку години ја криел смртта на својата мајка за да ја зима нејзината пензија. Нејзиното тело беше пронајдено во стан во областа Љубљана откако нејзиното исчезнување го пријавија роднини.

Администрацијата на полицијата во Љубљана наведува дека на крајот на минатата недела роднините на исчезнатата 97-годишна жена го пријавиле случајот како сомнителен затоа што 67-годишниот маж, наводно синот задолжен да се грижи за неа, ги спречил сите контакти, објавија во понеделникот словенечките медиуми.

Осомничениот секогаш ги уверувал другите роднини дека е жива, а бидејќи имал полномошно, тој ги повлекол приходите од нејзините сметки, како и нејзината пензија, според медиумите, тврдат полициски извори.

Полицијата, без да го потврди идентитетот на уапсеното лице, изјави дека се сомничи за кривично дело сквернавење на мртво тело, предизвикување смрт со занемарување на лице и измама. Полицијата продолжува да собира информации и да ги утврдува околностите на настанот, за што ќе биде известено надлежното државно обвинителство, соопшти полициската управа во Љубљана.

Прочитајте и...  На чекор до вода за пиење од хидросистемот „Злетовица“: Заврши изградбата на филтер-станица во Карбинци, на ред е монтажа на опрема

Според неофицијални информации, синот шест години го чувал мртвото тело на неговата мајка во станот, а на другите роднини им тврдел дека не сака да комуницира со нив.

Поврзани вести

Израел собори дрон од Либан

Слободен печат

Најпосакуваната професија на пазарот: Колку заработуваат ИТ експертите?

Слободен печат

ЛГ планира да го напушти производството на паметни телефони

Слободен печат

Симболична забрана на нуклеарни арсенали, без велесилите со атомски бомби

Митко Билјаноски

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Слободен печат

Руски научник открива: Еве колку време после вакцинацијата е потребно да се развие имунитет

Слободен печат

Остави Коментар