Ураганот Сем достигна трета категорија во Атлантикот

Пред невреме на Атлантски Океан / Фото: Илустрација, EPA-EFE/Aidan Crawley

Ураганот Сем денеска зајакна во ураган од трета категорија во Атлантскиот Океан, а се очекува да биде уште посилен за време на викендот.

Засега не се во сила никакви предупредувања за ураганот Сем, кој се наоѓаше на околу 1.760 километри источно и југоисточно од северните Ветровити острови во Карипското Море.

Ураганот се движи кон запад и северозапад со брзина од 16 километри на час.

Американскиот национален центар за урагани во Мајами соопшти дека ураганот Сем е придружуван од ветрови со брзина од 195 километри на час.

Се очекува утре да премине во ураган од четврта категорија со брзина на ветрот од 225 километри на час.

Видео на денот