Три лица загинаа во пожар во болница во Русија

Три лица го загубија животот во пожар што избувна во болница во рускиот регион Татарстан, јави денеска руската агенција ТАСС.

Уште три лица се повредени во пожарот, кој изби во текот на ноќта во градот Зеленодолск, околу 650 километри источно од Москва, додека 88 пациенти и болнички персонал се евакуирани и се безбедни.

Според истражителите, пожарот избувнал во просторија во која имало четворица пациенти, а се верува дека причина за пожарот било краткок спој во струјата.

Пред две недели шест лица загинаа во пожар во болница во Санкт Петербург, а причина за пожарот беше дефект на респиратор.

Претходно на почетокот на мај, 11 лица ги загубија животите во пожар во болница во градот Красногорск, западно од Москва.

Прочитајте и...  Расте бројот на самоубиства меѓу американските војници

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП