Трамп: Подготвен сум да соработувам и со диктатори, доколку тие инвестираат во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повтори дека е подготвен да разговара со сите, па дури и со диктатори, доколку тоа може да биде од корист за американската економија, јави Си Ен Би Си.

Во говор во Њујорк, Трамп ја пофали „здравата состојба на економијата”, како и својата способност да привлече странски инвестиции.

– Сите се враќаат во САД. Многу е едноставно – сакаат да бидат онаму каде сè се случува. Се среќавам со лидери од целиот свет – со кралици, кралеви, премиери, претседатели и диктатори – рече американскиот претседател.

– Сите сакаат да дојдат. И диктаторите сакаат и тоа е во ред – се додека е добро за САД и додека тие инвестираат во нашата земја – истакна Трамп со насмевка, дополнувајќи дека често неговите соговорници му честитаат на економските резултати.

Прочитајте и...  Тито Петковски: ДУИ сака да го делегимитира Заев

Прочитај повеќе

Бројот на заболени во Полска надмина 54 илјади, во еден ден уште 811 заразени

Слободен печат

Ракетен напад во Ирак: Три ракети паднаа во американска воена база

Слободен печат

Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Слободен печат

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат