Трамп нема да го помилува ексгувернерот Благојевиќ - Слободен печат

Трамп нема да го помилува ексгувернерот Благојевиќ

Американскиот претседател Доналд Трамп нема да го скрати затворскиот рок на Род Благојевиќ. поранешени гувернер на Илиноис, откако се соочи со поплаки од неколку демократски и републикански конгресмени од оваа сојузна држава.

Според „Си-Ен-Ен” конгресмените се обратиле до шефот на Кабинетот на Трамп Мик Малвејни, и советникот Пат Ципалоне, додека републикански членови на Конгресот од Илиноис објавија заедничка изјава.

Според нив, за време на своето гувернерство Благојевиќ направил сериозни криминални дела. Тие го повикаа Трамп да не го помилува „бидејќи тоа ќе прати погрешна порака до гласачите за корупцијата кај јавните функционери”.

Трамп бил информиран дека Благојевиќ досега не се покајал за своите злодела.

– Посакував да ја знам позадината на ова претходно – изјавил наводно Трамп во разговор со конгресмено Мајкл Бост.

Еден од најважните криминали на Благојевиќ беше обидот за продажба на сенатската фотеља на поранешниот претседател Барак Обама, откако тој замина од Сенатот и стана претседател. Друго криминално дело е заканата дека ќе блокира милиони долари за изградба на детска болница ако раководителот на тој проект не напише чек за негова кампања во висина од 25 илјади долари.

Благојевиќ одлежува 14-годишна затворска казна.

Трамп минатата недела за време на патување во претседателскиот авион изјави дека седум години затвор од 14 биле доволни за поранешниот гувернер. Според официјално лице во Администрацијата, Белата Куќа го подготвувала помилувањето на Благојевиќ неколку месеци.

Прочитај повеќе

Албанската мафија меѓу најактивните криминални групи во Италија

Слободен печат

САД: Киднапирано девојче преку Снепчет се спаси од силувачи

Слободен печат

Макрон евакуиран, демонстранти се обиделе да влезат во театар кадешто гледал претстава

Слободен печат

Харадинај го одликуваше Вилијам Вокер

Слободен печат

Кина: Уште четири лица инфицирани од корона-вирусот

Слободен печат

Оружен напад напад во САД: Полицијата уапси напаѓач кој усмрти едно и рани четири лица

Слободен печат

Остави Коментар

four × two =

Прочитај повеќе

Русија сега располага со девизни резерви и злато во вредност од 557,5 милијарди долари

Слободен печат

Дождот е добредојден, но претставува нова закана за исцрпената Австралија (ВИДЕО)

Слободен печат

Раст на МБИ-10 индексот на Македонската берза

Слободен печат

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

Слободен печат

Протести во Багдад: Еден загинат, 25 повредени во судири на полицијата и демонстрантите

Слободен печат

Ни слика ни тон, ако не е по бонтон!

Мирослава Бурнс