Трамп: Германија е наш највреден сојузник

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска и оддаде признане на Германија, нагласувајќи дека таа е една од „највредните сојузници” на САД.

– Студената војна одамна заврши, но тиранските режими во светот продолжуваат да користат тоталитаристички тактики на угнетување од советски тип и тоа фрла трајна сенка врз историјата, пишува во соопштението на Белата куќа по повод 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Трамп додаде дека САД ќе продолжат да соработуваат со Германија за да може „пламенот на слободата да гори како пламен на надеж и можност за целиот свет”.

Односите меѓу Вашингтон и Берлин се заладени од доаѓањето на Трамп за претседател на САД. Американскиот претседател редовно ја критикува германската канцеларка Ангела Меркел поради нејзината мигрантска политика, а Германија што како членка на НАТО не ги исполнува своите финансиски обврски.

Прочитајте и...  Црногорски мафијаш изрешетан на улица во Шпанија (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Михајловиќ: Србија ќе изгради брза пруга од Белград до Ниш

Слободен печат

МВР: Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи, ќе може да ги реализираат наредна недела

Слободен печат

Отец Стефчо: Да не може да се оди на гробишта и во црква е изживување со народот

Мирослава Бурнс

САД воведоа рестрикции за уште 33 кинески компании

Слободен печат

УХМР најавува променливо време за продолжениот викенд

Слободен печат

Европски суд за човекови права пресуди дека на Бошкоски му биле прекршени правата за фер судење

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дачиќ: Назначувањето на Лајчак за посредник на ЕУ за Косово има позитивни и негативни страни

Слободен печат

Тропската бура Кристобал предизвика поплави во Мексико

Слободен печат

Ситуацијата со Ковид мора да се подобри во спротивно штетите ќе бидат многу поголеми

Слободен печат

МИОА информира дека издадените дозволи за движење продолжуваат да важат

Слободен печат

Јовановска од АВРМ: Вкупно 12. 000 граѓани останале без работа периодот март-мај (ВИДЕО)

Слободен печат

Протокол за работни места: Редовно миење и дезинфицирање и физичко растојание меѓу вработените

МИА Агенција