Трајковска и Камчев со различни сеќавања за апсењето нa Бошкоски

Дадов исказ кој требаше да потврди дека снимките се автентични. Од снимките што ги слушнав, можам да кажам дека немам ништо дополнително да кажам. За настанот немам што да додадам. Знам за настанот, на 6 јуни бев на работа. Тоа беше несреќен ден, да бидам во студио и да ги слушам резултатите. Телефонскиот повик го добив на работа. На Камчев му кажав дека сум прилично разочарана од настаните. Јордан ми кажа дека ќе се случи нешто за еден час. Ние во разговор имавме навика да го наречеме „пријателот“. Јас го викам „телефонистот“ и тоа сите го знаат. Тоа се однесува на Сашо Мијалков. Тој му кажал дека утре ќе се случи нешто. Ова на денешното рочиште за „Тортура“ новинарката Оливера Трајковска.

Прочитајте и...  Кавадарчанец физички ја нападнал поранешната сопруга

Орце Камчев пак за настанот на 6 јуни 2011 година рече:

– За Љубе Бошкоски познато ми е тоа што сите го видоа на ТВ, дека примил мито, преговарал за името и оти треба да биде уапсен. Разговарав дента по телефон, не е забрането да се збори за криминал. Не се сеќавам дека сум зборел со Оливера Трајковска тој ден – рече Камчев.

Денеска требаше да сведочи и поранешниот портпарол на МВР Иво Котевски, но според известувањата кои ги добил судот тој не бил пронајден на адресата која ја имаат добиено.

„Тортура“ на СЈО е процес кој се однесува за начинот на апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година. За овој случај се обвинети Сашо Мијалков, екс шефот на „алфите”, Ивица Антевски – Пуки и петмина припадници на единицата. Обвинети се за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување. Немилиот настан се случи на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори.

Прочитајте и...  Немил настан во Делчево: Почина 6- годишно дете по пад од трактор

Прочитај повеќе

Полицијата привела лице од Ѓорче Петров за нарушување на јавен ред и мир

Слободен печат

Кавадарчанец физички ја нападнал поранешната сопруга

Слободен печат

Немил настан во Делчево: Почина 6- годишно дете по пад од трактор

Слободен печат

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

Тетовци се заканувале со нож и од такси возачи краделе пари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Три лица „заработија“ кривични- со секири се заканувале на полицајци

Слободен печат

Казни за 15 лица кои за време на полициски час се шетале и возеле велосипеди

Слободен печат

Тројца повредени во сообраќајка во Сарај

Скопјанец на Фејсбук објавувал расистички материјал

Притвор за арамија од Гевгелија

Приведени три лица кои не дозволувале полицајци да извршат контрола во угостителски објект

Слободен печат