Тајна американска единица испраќала српско оружје преку хрватскиот остров Крк кое завршило во Сирија и Јемен?

Милиони гранати и проектили со српско производство, продадени во САД, Саудиска Арабија и на приватните фирми кои ги застапуваат, наводно во последните три години завршиле во Сирија и Јемен, пренесува Индекс.хр.

Дел од оружјето било префрлувано  преку воздушното пристаниште на островот, во Хрватска. Во околниот воен магацински комплекс МОРХ, на Гроник, наводно била сместена и тајната американска единица „Task Force Smoking Gun“, која ги координирала и надгледувала пратките со оружје за Сирија.

Според овие информации, дел од оружјете, наводно завршило и во рацете на Хајат Тахрир ал-Шама, џихадистичка паравојска и поранешна гранка на Ал-Каеда во Сирија, а дел од оружјето завршило и во рацете на огранок на Исламската држава во Јемен, иако ова оружје не било превезувано преку Хрватска, јавува Индекс.

Прочитајте и...  Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Целото ова го тврди бугарската истражувачка новинарка, Дијана Гајтанџиева, на специјализираниот портал „Arms Watch“, кој го основала, и тоа врз основа на мноштво на документи кои ги добила од непознат посредник, веројатно поврзан со српските државни воени фирми.

На споменатата страна се објавени купопродажни договори, интерни белешки, распореди на испораките ,фотографии, пописи за паркирање со сериски бројки на оружјето, дури и копии од пасошите на трговците со оружје и државните функционери од САД, УАЕ и Саидуска Арабија, кои ја надгледувале операцијата.

Гајтанџиева во својот голем извештај од три дела, следејќи ги сериските броеви на српското оружје кое го купила американската влада, успеала да ги идентификува исто така и во рацете на јеменски огранок на Исламската држава.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Прочитај повеќе

СО КАКОВ РЕЧНИК ПОЛИТИЧАРИТЕ ЛОВАТ ГЛАСОВИ: „Офуцани невести“, „излапени во мозокот“, „северџани“, „кругови од пеколот“

Србиновска: Интегра ќе им помогне на лицата со посебни потреби да го најдат своето место во општеството

Слободен печат

Сите црногорски граѓани кои влегуваат во Србија мораат да одат во 14-дневна самоизолација

Слободен печат

Дескоска: Неопходна е ефикасна меѓународна соработка за спречување и откривање на корупцијата

Слободен печат

Ле Мер вети план за опоравување на економијата и контрола на трошењето

Слободен печат

Италијанската и романска полиција откриле кибер криминална група

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пет смртни случаи, 120 новозаболени од Ковид-19 и 125 оздравени пациенти

Слободен печат

ОЕЦД: Невработеноста ќе расте во голем дел од развиените земји

Слободен печат

МОН подготви концепт за учење на далечина, но од 2022 година, не се знае како ќе се одвива наставата од септември

Михаило Донев

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе овозможи целосна дигитализација на македонското општество за период од четири години

Слободен печат

Коалицијата „Сега е време” на средби со граѓани во Шуто Оризари и Визбегово

Слободен печат

Вархеји: Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна

Слободен печат