18 C
Скопје

„Тајмс”: Секој над 50 години во Британија ќе има можност за имунизирање со трета вакцина против ковид-19 наесен

Секој на возраст над 50 години во Велика Британија ќе добие можност да биде имунизиран наесен со трета доза вакцина против ковид-19 за целосно искоренување на заканата од инфекција до Божик, објави „Тајмс”.

Во моментов се истражуваат две опции, под раководство на главниот здравствен инспектор, Крис Вити, се вели во написот.

Првата вклучува вакцини специјално дизајнирани за борба против нови видови додека втората предвидува аплицирање на трета доза од некои од трите вакцини што се користат во моментов: Фајзер/Бионтех, Модерна или Астра Зенека/Оксфорд, објави весникот.

Поврзани вести

Радев: Указ за привремена влада најрано во вторник

МИА Агенција

Бум на криптовалутите: Етериумот се доближува до 4.000 долари, биткоинот ја помина магичната граница

Слободен печат

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 436 пациенти

МИА Агенција

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани девет пациенти

МИА Агенција

Италијанската крајбрежна стража пресретна четири брода со 500 мигранти

МИА Агенција

Груби: Ние направивме сè, редот е на ЕУ

МИА Агенција

Остави Коментар