Русија протерува американски дипломати

Лицата вработени повеќе од три години во Амбасадата на САД во Москва треба да ја напуштат Русија до 31 јануари 2022 година, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. Официјален Вашингтон претходно нареди 27 руски дипломати да заминат од САД до јануари 2022 година. Захарова нагласи дека таквата одлука не е …

Русија протерува американски дипломати Read More »