Tag : лични податоци

Магазин

Седум начини за подобро однесување на интернет

Слободен печат
Ако не се плашите од тоа што ги оставате вашите лични податоци на интернет додека сурфате, не сте обрнале внимание! Бев исплашен, но оваа година...
Вести Свет

Казна од 50 милиони евра за „Гугл“ за кршење на правилата за заштита на личните податоци

Слободен печат
Европските регулатори од средината на 2018 година изрекле парични казни во вкупен износ 114 милиони евра поради кршење на прописите за заштита на личните податоци....
Вести Македонија

Еден од четворица граѓани во ЕУ избегнува откривање лични податоци на социјалните мрежи

МИА Агенција
Еден од четворица граѓани во ЕУ избегнува откривање лични податоци на социјалните мрежи поради безбедност, покажува истражувањето на Еуростат за употребата на информатичко-комуникациските технологии во...
Вести Свет

Интернет гигантите Фејсбук и Гугл под истрага од ЕК за личните податоци

Слободен печат
Европската комисија започна да проверува како Фејсбук и Гугл  ги употребиваат лични податоци на граѓаните на ЕУ, кои се нивни корисници. Портпаролот на Еврокомисијата соопшти...
Вести Македонија

Во македонското законодавство да се имплементира полициска регулатива за заштита на лични податоци

Работна група формирана при Министерството за правда во соработка со МВР во следниот период треба да работи на транспонирање на Полициската регулатива за заштита на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Личните податоци на граѓаните се чуваат во матични канцеларии кои се распаѓаат

МИА Агенција
Стари објекти, покриви што прокиснуваат, искршени прозорци и врати, ретко кој би помислил дека во такви простории се водат личните податоци на граѓаните на државата....
Вести Свет

„Фејсбук” очекува рекордна казна од три до пет милиони долари

МИА Агенција
Компанијата „Фејсбук” соопшти дека очекува американските власти да и изречат рекордна казна од меѓу три и пет милиони долари, поради протекување на лични информации на...