Tag : интензивна

Вести Свет

Ново истражување: Аутопсиите покажаа нешто неочекувано! Сега знаеме зошто респираторите не им помагаат на некои од пациентите

Слободен печат
Тромбот од различни причини е честа компликација меѓу болните на интензивна нега, но нивната зачестеност е поголема кај лицата кои се лечат од ковид –...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Медицинска сестра го опишува ужасот кој го донесе коронавирусот: Најлошо е кога на починатите ќе им заѕвони телефонот

Слободен печат
Александра која никогаш претходно не работела како медицинска сестра на интензивна нега, вели дека многу е болно да се види луѓе кои биле потполно здрави,...
Вести Свет

Во Германија 1000 пациенти со корона се на интензивна нега

Слободен печат
Околу илјада пациенти заразено со корона вирус се лечат на интензивна нега во германските болници, а на четири илјади кои се лечат дома им е...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Британски Телеграф: Италијанците постари од 80 години ќе бидат „оставени да умрат“

Слободен печат
Најтешко погодениот регион подготвува нови мерки со кои се предвидува „кој ќе живее, а кој ќе умре“, пишува британски „Телеграф“. Според новите предлози на жртвите на коронавирус во Италија ќе...