6 C
Скопје

Tag : ЕМА

Вести Свет

ЕМА следната недела ќе даде мислење за вакцината на „Џонсон и Џонсон“, дотогаш нема ограничувања

Слободен печат
Европската агенција за лекови (ЕМА) планира следната недела да издаде мислење за случаи на згрутчување на крвта кои можат да бидат поврзани со вакцината против...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Ковид-пасоши“ за влез во земјите на ЕУ ќе бидат издадени за сите вакцини против ковид-19

Слободен печат
Дигитални зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издадени за сите вакцини против ковид-19, а државјаните на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Спутник В“ под лупата на ЕМА

Слободен печат
Стручњаците од Европската агенција за лекови (ЕМА) деновиве вршат инспекција на вакцината „Спутник В“ во Русија. Тие веќе посетиле две клиники во Москва, каде биле згрижени...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Подметнување или проблем? Свиркачи против руската вакцина, ЕМА ги проверува наводите за смрт

Слободен печат
Извештајот доставен до ЕМА вели четири смртни случаи, но руски научници велат дека сите тие случаи биле испитани и не е пронајдена врска со вакцината...
Вести Свет Слајдер

Тромбози по вакцинација со „Џонсон и Џонсон“: ЕМА врши проверка

Слободен печат
Европската агенција за лекови (ЕМА) истражува дали постои поврзаност помеѓу вакцината на Џонсон и Џонсон и тромбози кај четири лица. Три од четирите случаи се пријавени...
Вести Свет Слајдер

ЕМА испитува ретки случаи на крварење кај луѓе кои примиле вакцини од „Астра-Зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат
 Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека започнала со разгледување на извештаи за ретки состојби на крварење кај луѓето кои примиле вакцина на „Астра-Зенека“ против...
Вести Свет

Белгискиот министер за здравство не е задоволен од анализите на ЕМА за „Астра-Зенека“

Слободен печат
Франк Ванденбрук, белгискиот министер за здравство, смета дека Европската агенција за лекови (ЕМА) не врши доволно продлабочени анализи за вакцината „Астра-Зенека“. До одлуката на ЕМА...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Големи разлики помеѓу државите за старосната граница за примање на вакцината „Астра-Зенека“

Слободен печат
Владите ширум Европа поставија значително различни старосни граници за примање на вакцина против коронавирус на „Астра-Зенека“, што дополнително придонесе за конфузијата што владее над нејзината...
Вести Свет

Министрите за здравство на ЕУ не успеаја да се договорат за употреба на вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Министрите за здравство на членките на ЕУ вчера не успеаја да се договорат за заедничките упатства за употреба на вакцината „Астра-Зенека“ против ковид-19, и покрај...
Вести Свет Слајдер

Универзитетот Оксфорд: Придобивката од вакцината на „Астра-Зенека“ е поголема од ризикот

Слободен печат
Од Универзитетот Оксфорд соопштија дека идентификацијата на ретки крвни згрутчувања кои би можеле да бидат поврзани со нивната вакцина против ковид-19, покажало дека безбедносните системи...