Tag : дизајнер

Жена Магазин Магазин слајдер

Мала историја на дводелниот костим за капење: Општетсвената експлозија наречена бикини

Слободен печат
Дводелниот костим за капење се појавил дури во 1946 година во модната престолнина Париз. Бил дизајниран од францускиот моден креатор Луј Реар, кој го вовел...
Магазин Магазин слајдер

Почина јапонскиот дизајнер кој беше задолжен за неверојатните костими на Дејвид Боуви!

Слободен Печат
Јапонскиот дизајнер Кансаи Јамамото кој беше одговорен за креациите на Дејвид Боуви – особено за „Ziggy Stardust“, почина од леукемија на 76-годишна возраст, објави неговата...
Културен печат

Разговор со Горан Костовски – Индог: Цело време романтизирам дека светот и луѓето ќе се променат

Тони Димков
Графичките дизајнери кај нас, но и во светот, особено беа инспирирани од глобалната состојба предизвикана со пандемијата на ковид-19 и со графички решенија испраќаа пораки...
Културен печат

Креативни графички рефлексии на Лазе Трипков

Тони Димков
Графичкиот дизајнер и професор Лазе Трипков реализира 30-дневен циклус со кој преку серијата постови/постери „Креативни размислувања“ го изразува своето сфаќање на изолацијата наметната со пандемијата...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Џорџ и Амал Клуни за детска куќичка во дворот дале вистинско богатство: Ангажирале дизајнер од Белата куќа!

Слободен печат
За нивните близнаци ништо не е премногу скапо… Џорџ Клуни и неговата сопруга Амал издвоиле речиси 80.000 евра за детска куќичка во дворот во кој...
Културен печат

ИНТЕРВЈУ со Зоран Кардула: Разумот и солидарноста мора да победат

Тони Димков
Неверојатна е брзината со која Зоран Кардула реагира со графички решенија за речиси сите случувања кај нас и во светот. Неговиот ѕид на Фејсбук-профилот секојдневно...
Жена Магазин

Разговор со Моника Блажевска: Има премногу облека на пазарот, но истата нема никаква уникатност

Јасмина Кантарџиева Димков
На модни теми муабетиме со Моника Блажевска, сликарка, графички дизајнер и моден креатор. Освен по впечатливите креации кои ги дизајнира, Моника е позната и по...
Магазин Технологија

Човекот што го дизајнираше Ајфонот, ги напушта Епл

Слободен печат
Човекот кој стои зад дизајнот на Ајфон, Ајмак и Ајпад ја напушта компанијата. Главниот директор за дизајн, Џони Ајв заминува по повеќе од две децении...