Tag : аџилак

Вести Македонија

Муслиманските верници од земјава нема да одат на аџилак

Слободен печат
Исламската верска заедница годинава нема да организира заминување на аџилак по најавите дека Саудиска Арабија ќе прими ограничен број верници. Во соопштението на ријасетот кое...
Вести Свет

Саудиска Арабија ќе дозволи аџилак само за „многу ограничен број” жители

Слободен печат
Саудиска Арабија ќе дозволи само „многу ограничен број” луѓе, кои веќе живеат во Кралството, да можат да го извршат традиционалниот аџилак, што почнува кон крајот...
Вести Свет

Додека трупови лежат по улиците, властите со икона на Богородица го надлетуваат градот: Само Господ може да нѐ спаси од короната (ВИДЕО)

Слободен печат
Верниците во Гвајакил, град во Еквадор, кој е натешко погоден од коронавирусот оваа година не можеа да одат на аџилак, па иконата на Богородица леташе...
Вести Свет

Саудиска Арабија го забрани аџилакот во Мека поради коронавирусот

МИА Агенција
Саудиска Арабија го забрани аџилакот во Мека поради страв од ширење на коронавирусот, објави денеска државната новинска агенција, повикувајќи се на неименуван официјален претставник од...
Вести Свет

Саудиска Арабија поради коронавирусот го забрани аџилакот на најсветите места во исламот

Слободен печат
Саудиска Арабија поради коронавирусот воведе вонредна мерка каде се предвидува забрана за патување во светиот град Мека и Ќаба. Со мерката на странците им се...
Вести Свет Слајдер

Израел денеска објави дека за прв пат ќе им овозможи на своите граѓани да патуваат во Саудиска Арабија, под одредени услови.

Слободен печат
Израелските државјани можат да патуваат во Саудиска Арабија поради аџилак или други религиозни причини, или да останат во земјата најмногу девет дена од деловни причини,...
Вести Свет

Два и пол милиони верници на аџилак во Саудиска Арабија

МИА Агенција
Речиси два и пол милиони муслимански верници учествуваа денеска во симболичното „каменување на ѓаволот” за време на завршните денови на аџилакот во Саудиска Арабија. Претходно,...
Вести Свет

Повеќе од два милиони верници на аџилак во Мека

Слободен печат
Повеќе од два милиона муслимани денеска го почнуваат аџилакот во Мека, во Саудиска Арабија, а тамошните власти предупредуваат дека нема да толерираат никакви обиди за...
Вести Свет

На аџилак во Саудиска Арабија се очекуваат околу два милиони верници

Слободен печат
Властите во Саудиска Арабија објавија крај на подготовките за аџилак што оваа година почнува на 9 август и завршува на 14 август. Се очекува таа...