Таен состанок во Берлин за Косово

Соработниците на Косовскиот премиер Рамус Харадинај, Авни Арифи и Селим Селими, како и авокатот Мајкл О, Рајли во средата тајно се сретнале во Берлин со Марко Ѓуриќ, шеф на српската канцеларија за Косово. Тајната средба како што пишува РТК наводно била организирана од страна на официјални лица на германската Влада.

На состанокот биле присутни и претставници на Франција и Германија но не и на САД. Според непотврдени извори состанокот бил фокусиран на формирање на Заедницата на српски општини и дека Харадинај се согласил со тоа но тој да има извршна власт над неа, како главен компромис за постигнување конечен договор со Србија.

Според ова сценарио Србија не би морала да го признае Косово де јуре или да воспостави дипломатски односи, но би го признала Косов како де факто сопствена територија.

Прочитајте и...  САД ја предупреди Србија на изборите да нема кандидати кои се воени злосторници

Копретсдавачот на косовскиот преговарачки тим Шпенди Ахмети не знае за било каков состанок во Берлин, како ниту официјални претставници на Косовскот МНР.

 

 

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат