СЗО: Нема драстично зголемување на заразени од коронавирусот надвор од Кина - Слободен печат

СЗО: Нема драстично зголемување на заразени од коронавирусот надвор од Кина

На крузерот „Дајмонд принцес” пријавени се уште 44 случаи, со што вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 219.

Високиот претставник на Светска здравствена организација (СЗО) Мајк Рајан денеска изјави дека нема драстично зголемување на бројот на заболени лица од новиот коронавирус надвор од границите на Кина, освен патниците на крузерот, што сега е во карантин во близина на пристаништето Јокохама.

– Освен во случајот на крузерот „Дајмонд принцес” нема драматично зголемување на преносот надвор од Кина, посочи Рајан.

На крузерот „Дајмонд принцес” пријавени се уште 44 случаи, со што вкупниот број на инфицирани лица се искачи на 219.

Рајан наведе дека се очекува  останатиот дел од мисијата под водство на СЗО да пристигне во Кина за време на претстојниот викенд и да им се придружи на претходницата која веќе е во Пекинг за да помогне во истрагата за заразата.

Прочитајте и...  Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Тој одби да прецизира дали експерти од Американскиот центар за контрола на болестите ЦДЦ ќе бидат дел од мисијата.

Но, можам да ве уверам дека тимот е составен од врвни научници од целиот свет и од сите релевантни земји, кои можат да придонесат за овие напори, посочи Рајан.

Прочитај повеќе

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 5 =

Прочитај повеќе

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат

Беџети: Изборите на 12 април ќе ја донесат долгоочекуваната промена во земјата

Слободен печат

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Слободен печат

Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

МИА Агенција

Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи предизвикани од невреме во Германија

МИА Агенција

Медиумите да се регистрираат во ДИК доколку имаат платено политичко рекламирање

Слободен печат