3 C
Скопје

Светска банка: Поради долгови, на некои земји им се заканува сиромаштија

 Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас денеска ги предупреди лидерите на Групата 20 најразвиени земји (Г20) дека неуспехот да се обезбеди поголема поддршка за отпис на долговите на некои земји може да доведе до зголемување на сиромаштијата.

Малпас рече дека проблемите со долговите стануваат сè почести, особено во земји како Чад, Ангола, Етиопија и Замбија, на кои им се заканува сиромаштија.

Тој рече дека е задоволен од напредокот на разговорите за суспензијата на отплата на долгови, но треба да се направи уште многу.

– Намалувањето на долговите и транспарентноста ќе овозможат продуктивни инвестиции, што е клучно за постигнување порано, посилно и потрајно закрепнување, им рече Малпас на лидерите на Г20 на видео-конференцискиот Самит.

Прочитајте и...  Филипче: Измената во Законот за лекови доаѓа по барање на „Фајзер" кое е на глобално ниво

Поврзани вести

ЕК бара објаснување од Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

Слободен печат

ВИДЕО: Пред една година Вухан беше во најстрогиот карантин во светот: Вака изгледа денес

И.И.

ВИДЕО | Конечно мир: По 27 години пронајден убиецот на 13-годишната Сабине, имал 17 кога ја фрлил во септичка јама

Слободен печат

Груби: Убеден сум дека пописот ќе се одржи во април, очекувам сите граѓани да се попишат

Слободен печат

Членови на МАНУ: Реформата во образованието е неопходна, претпазливо со историјата

Слободен печат

Ганиу предупредува: Објектот пред „Мавровка“ повторно ќе биде урнат ако не биде вратен во првобитната состојба

Елена Вељановска

Остави Коментар